Eğitim

 

Montessori  Eğitimi

Montessori Eğitimi Nedir, Montessori Eğitimi Ne İşe Yarar, Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanır, Montessori Eğitimi Ne Demek, Montessori Sertifikası Nereden Alınır?

Eğitimin Amacı

Montessori eğitimi, Maria Montessori tarafından geliştirilmiş bir eğitim modelidir. Dünyada en iyi eğitim modeli olan ve 100 yılı aşkın süredir uygulanan Montessori eğitimi, son zamanlarda ülkemizde de çok sık duyulmaktadır. Açılan Montessori okulları hızla artmaktadır. Merak duyulup incelemeye başlanıldığında, öğrendikçe öğrenme isteği uyandıran, işte olması gereken zaten bu diye düşündüren ve her çocuğun bu eğitimden faydalanması gerekliliğinde hem fikir olunan bir eğitim yöntemidir. Çocuğun özgürlüğü ve bağımsızlığı, hazırlamış çevresin çocukla uyumu, hayata dair öğretiler, kozmik, matematik, duyusal, dil gibi eğitimlerle çocuğun dünyaya geliş amacındaki yaşamaya hazırlanması sağlanıyor. Ayaklarının üzerinde tek başına durabilen sağlam ve mutlu çocuklar yetiştirmek için Montessori’den destek almanız gerekecektir.

 

 

 

İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Erken yaşta yabancı dil eğitimi, dilbilimcilerin ve araştırmacıların da vurguladığı üzere önemli bir süreçtir. Doğru koşullar sağlandığında, uygun materyaller ve eğitim modeli kullanıldığında çocukların yeni bir dile karşı merakları artacak ve hiç şüphesiz öğrenme yolculuklarına pozitif bir deneyim ile başlayacaklardır. 

Uğurböceğim  Anaokulu’nda her bir çocuğun öğrenme stili ve bireysel farklılığı önemsenmektedir. Eğitim programı içinde kullanılan materyaller ve yayınlar özenle seçilmektedir. Uğurböceğim Anaokulu’nda eş zamanlı eğitim programı uygulanmaktadır. Okul öncesi öğretmeni ve İngilizce öğretmeni ortak öğrenme standartlarını hedefleyerek eğitim dönemini planlar, uygular ve süreci birlikte değerlendirir. Türkçe programdaki proje başlığı da öykü temelli program modeline entegre edilerek, çocukların genel akıştan kopmadan, yeni bir dil kazanımı sağlanmış olur.

 

Hedeflerimiz
- Çocukları “yabancı” değil “yeni” bir dil ile tanıştırmak
- İngilizce ’ye dair pozitif bir tutum geliştirmelerini sağlamak
- Yeni bir dilin kazanımını uzun süreli ve kalıcı kılmak

- Bu süreçte tüm duyuların aktif olarak kullanılmasını sağlamak 

ve çocuklarımızın aynı zamanda birer dünya insanı olarak yetişmesine katkıda bulunmaktır. 


Yöntem ve Tekniklerimiz 

Literature Based Curriculum- Öykü Temelli Öğrenme Metodu ile:

- Dünya çapında kabul görmüş, klasikleşmiş ve ödül almış, çocukların yaş- gelişim düzeylerine uygun, hem görsel hem de içerik yönünden en yüksek standartlara sahip İngilizce öykü kitapları kullanılır. 

- Bu kitaplardan bir tanesi seçilerek o ay içindeki eğitim programına yön verilir.

- Hikâyedeki görseller, metinler ve kahramanlar bizim araçlarımızdır.

- Çocuklarımızın kültürel farklılıklara da duyarlılık geliştirmesi, bir dünya insanı olması yönünde önemli adımlardan biridir. Her ay farklı bir ülke yine seçilen hikaye ve proje başlığı örüntüsü içerisinde, o ülkenin en belirgin özellikleri çerçevesinde çocuklarımıza, oyun, okula davet edilen konuk, ziyaret, poster, kısa film, şarkı ve mutfak etkinlikleri ile ele alınır.

- İngilizce eğitim programı yalnızca Asrın Anaokulu’na özgü olup, kendi okullarımız için özel olarak hazırlanan eşsiz bir programdır 


Kaynaklarımız

Yaş gruplarına göre belirlenmiş İngilizce hikâye ve masal kitapları, şarkılar, tekerlemeler ve eğitim teknolojisi araçları programımızda kullanılan başlıca kaynaklar arasındadır.Uğurböceğim Anaokuklu'nda çocuklarımız, dünya çocukları ile aynı kitapları tanır ve etkinliklere keyifle dahil olur.
Bu kitaplara örnek olarak; sevimli bir tırtılın kelebeğe dönüş hikayesini anlatan "Very Hungry Caterpillar", ormanda bir ayıcık ailesi karşılaşan Goldilock'ın onlarla arkadaş olma hikayesini anlatan "Goldilocks and three Bears" ve rengiyle arkadaşlarından ayrışan sempatik bir filin kendi adını alan "Elmer" vb. verilebilir.